historia kościoła - Rzymskokatolicka Parafia św. Wojciecha w Mrągowie

Idź do spisu treści

Menu główne:

historia kościoła

Kościół św. Wojciecha i Niepokalanego Poczęcia NMP w Mrągowie

Kościół katolicki wybudowany w stylu neogotyku. Wielokrotnie rozbudowywany, przez co uzyskał formę łacińskiego krzyża z transeptem. Tworzą go dwie boczne kaplice.

Historia

Kościół p.w. św. Wojciecha i Niepokalanego Poczęcia NMP w Mrągowie Kościół katolicki wybudowany w stylu neogotyku. Wielokrotnie rozbudowywany, przez co uzyskał formę łacińskiego krzyża z transeptem. Tworzą go dwie boczne kaplice Historia Budowę kościoła katolickiego w Mrągowie rozpoczęto wiosną 1860 roku na parceli przekazanej przez wdowę Justynę Timnik, a już 28 października poświęcił go ksiądz kanonik Rudolf Borowski. Budowla była niewielkich rozmiarów. Dziesięć lat później erygowano w mieście samodzielną parafię (30 lipca 1870 roku).Już w latach 1892-1896 powiększono świątynię z powodu wzrastającej liczby wiernych. Do prezbiterium w latach 1892-94 dostawiono nawy, w ciągu kolejnych dwóch lat wybudowano wieżę i zakrystię. Świątynię konsekrował następnie ówczesny biskup warmiński Andrzej Thiel nadając jej dwa wezwania: św. Wojciecha i Niepokalanego Poczęcia NMP. Ponownej rozbudowy dokonano na początku wieku XX – w roku 1910 przedłużając głównie zakrystię
(konsekracja 3 października 1910 roku dokonana przez biskupa Augustyna Bludau).

Opis architektoniczny

Kościół wybudowany z czerwonej cegły w stylu neogotyckim; halowy, trzynawowy, z wyodrębnionym prezbiterium. Długość hali wynosi 25,5m, jest na 11,5m szeroka i 11m wysoka. Wymiary prezbiterium to: długość – 8m, szerokość 6m, wysokość - 9,5m. Wieża, wzniesiona na planie kwadratu, przylega do bryły kościoła. Trzykondygnacyjna, zwieńczona potrójnym zejściem schodkowym z podwójnymi blendami. Nakryta jest dachem dwuspadowym. Jej wysokość wynosi około 30 metrów. Rozbudowy spowodowały, iż kościół przyjął formę łacińskiego krzyża. Transept tworzą dwie boczne kaplice. W jego lewym skrzydle znajduje się ołtarz Ukrzyżowania, obok zaś figury Matki Bożej i św. Jana Ewangelisty. Prawe zdobi ołtarz Niepokalanego Poczęcia Maryi. Po jego lewej stronie figura św. Józefa, po prawej św. Franciszka (ołtarze te wykonała firma Vettera z Dobrego Miasta). Przedstawienie Matki Bożej Ostrobramskiej znajduje się tam na bocznej ścianie. Drewniany ołtarz główny, wykonany przez firmę Georga Schreinera w Regensburgu, pochodzi z początku XX wieku. W jego centrum znajduje się tabernakulum, a nad nim Tron Eucharystyczny. Okolony jest płaskorzeźbami: po prawej stronie - Zmartwychwstały Chrystus z chorągiewką, po lewej - Święta Rodzina i oddający pokłon pasterz. Neogotycka ambona (wykonanie – firma Vettera) ozdobiona została symbolami czterech ewangelistów. W prezbiterium znajdują się trzy witraże. Główny trójdzielny przedstawia: w rozecie Chrystusa Dobrego Pasterza, pod nią w trzech kwaterach męczeństwo św. Wojciecha. Boczne dwudzielne na ścianach prezbiterium: po lewej stronie Serce Pana Jezusa, po prawej - Matka Boża jako królowa.

Ciekawostki

W kaplicy Matki Bożej warta uwagi jest drewniana chrzcielnica. Stacje drogi krzyżowej są namalowane na blasze.
Nad głównym wejściem do kościoła znajdują się XIX-wieczne organy firmy Goebla z Królewca (mają 16 głosów).

Źródło: http://www.zabytki.mazury.pl

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego