Dni Skupienia Św. Lipka - Rzymskokatolicka Parafia św. Wojciecha w Mrągowie

Idź do spisu treści

Menu główne:

Dni Skupienia Św. Lipka

Wspólnoty parafialne > Wspólnota Domowego Kościoła

Dni Skupienia Kręgu Domowego Kościoła w Świętej Lipce Anno Domini 2022

Pewną tradycją dla czterech małżeństw i ich wieloletniego moderatora ks. Wiesława Świdzińskiego stały się weekendowe dni skupienia istniejącego od Roku Pańskiego 1986 przy parafii Świętego Wojciecha kręgu Domowego Kościoła.
W zeszłym roku spędzili wspólnie dwa lipcowe dni w Stoczku Klasztornym,

w tym natomiast trzy wrześniowe dni w Świętej Lipce. Zostawili swoją codzienność, aby zatrzymać się w biegu życia i wsłuchać się w wolę Bożą względem swoich małżeństw
i rodzin, w Boży plan wobec swojego powołania.
U początku ich wspólnej duchowej przygody przez dwa lata opiekę duszpasterską  

nad nimi sprawował ks. Janusz Chachulski , natomiast  w czasie dłuższej choroby obecnego moderatora ks. Wojciech Serafin.
A małżeństw, które krócej lub dłużej uczestniczyły w comiesięcznych spotkaniach

od września do czerwca w minionych 36 latach, było w sumie jedenaście. Różne koleje losów, w tym odejście do Domu Ojca trzech osób, sprawiły, że jest nas dziś mniej.
Jedno z małżeństw przez pewien czas uczestniczyło nawet w spotkaniach dwóch wspólnot, by ostatecznie wybrać tę drugą.
Myślą przewodnią tegorocznych dni były słowa zaczerpnięte z listu kręgu centralnego Domowego Kościoła na jubileuszowy rok formacyjny 2022/2023, zatytułowanego „ BOGU DZIĘKUJCIE, DUCHA NIE GAŚCIE!”: „Pięćdziesięciolecie (1973-2023) prowokuje nas do tego, by przyjrzeć się początkom, ale również wyzwaniom stojącym przed nami.”
Pomocą w jej pogłębieniu były trzy Eucharystie z homilią oraz konferencja księdza moderatora ujmująca jego własne doświadczenia związane z Ruchem Światło-Życie oraz jego rodzinną gałęzią – Domowym Kościołem, począwszy od pierwszych lat kapłaństwa.
Krąg miał też możliwość przeżycia indywidulanej oraz małżeńskiej adoracji Najświętszego Sakramentu w nastrojowej kaplicy Domu Pielgrzyma im. O. Antoniego Ząbka SJ, wspólnotowej modlitwy podczas Apelu Jasnogórskiego oraz Koronki do Miłosierdzia Bożego. Każde małżeństwo miało też specjalny czas na dialog małżeński, nawiązujący do fragmentu biblijnego przewidzianego na wrześniowe spotkanie

(1Tes 5,12-22) oraz na … randkę małżeńską.
Pogłębieniem oazowej drogi było również wysłuchanie nagranej podczas czerwcowego dnia wspólnoty Domowego Kościoła z całej diecezji warmińskiej w Gietrzwałdzie
- konferencji w formie świadectwa na temat istoty i przesłania dzieła naszego założyciela Sługi Bożego Księdza Franciszka Blachnickiego, jakim jest Krucjata Wyzwolenia Człowieka.
Nie zabrakło też akcentu artystycznego w formie wysłuchania koncertu organowego w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce.
Podczas wspólnych posiłków oraz spotkań w holu przy kawie, herbacie i słodkościach grupa małżeństw wraz z kapłanem miała dużo okazji do podzielenia się nawzajem radościami i troskami z życia osobistego, małżeńskiego i rodzinnego a także spojrzeniami na aktualne problemy Kościoła w Polsce i poza jej granicami.
Był to czas zamyślenia nad wieloma trudnymi sprawami ale i ludzkiej radości oraz sporej dawki uśmiechu podczas twórczego wspominania przeżytych oazowych lat, co choć po części ilustrują dołączone do powyższych słów zdjęcia.

Tekst: Grzegorz Joachim Jarmużewski

  
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego